Τρίκαλα – Άρης 4-2 (1-1)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, τα Τρίκαλα νίκησαν με 4-2 τον Άρη στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκαν στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, αποκλείοντας τον περυσινό φιναλίστ του θεσμού!

0 342

Οι “κίτρινοι” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με τον Ρονάλντο Γκιάρο όμως το προβάδισμά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Θεσσαλοί έφεραν το ματς στα ίσα στο 31′ με τον Μίνγκα.

το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν καλύτερος και είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 85΄με το δοκάρι αρχικά του Κόκε και το σουτ άουτ του Κάλβο στη συνέχεια, όμως στο 87′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε ο Μίτσελ (πολύ αυστηρή) για σπρώξιμο στον Κοντογουλίδη.

Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ ήταν αυτή που πίεσε και είχε 3-4 εξαιρετικές ευκαιρίες στην ημίωρη παράταση, όμως το γκολ δεν ήρθε είτε από ατυχία είτε από έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια, και έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στη “ρωσική ρουλέτα” τα Τρίκαλα “τιμώρησαν” τον Άρη για την απίστευτη κακοδαιμονία του στην παράταση, καθώς επικράτησαν με 4-2 έχοντας 100% ευστοχία, με τους “μοιραίους” για τον Άρη να είναι οι Ναφτί (άουτ) και  Ρονάλντο Γκιάρο (απέκρουσε ο Πουρής).

Το τελικό σφύριγμα βρήκε παίκτες και 5.000 οπαδούς των Τρικάλων να πανηγυρίζουν για μία ιστορική επιτυχία, ενώ στον αντίποδα ο περυσινός φιναλίστ Άρης έγινε η τέταρτη κατά σειρά ομάδα της Super League μετά τους Skoda Ξάνθη, Εργοτέλη και Πανιώνιο που αποχαιρέτησαν πρόωρα τη δεύτερη τη τάξει ελληνική διοργάνωση.

Να σημειωθεί πως ο αγώνας αμαυρώθηκε από επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων στο στίβο του σταδίου, γεγονός που ανάγκασε μάλιστα τον διαιτητή Τσινιάρη να διακόψει προσωρινά το ματς (από το 26′ μέχρι το 30′ του πρώτου ημιχρόνου) μέχρι να αποκατασταθεί η τάξη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τρίκαλα (Γιώργος Μπένος): Πουρής, Γιώτας, Μπριλλάκης, Ντόικιτς (73′ Κόρμπος), Χρήστου, Μπουκουβάλας, Μπακομήτρος (93΄Σπασόγεβιτς), Μίνγκας, Μπαριέντος, Ρούσεφ (77′ Μπαριέντος), Κοντογουλίδης

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο, Κόκε, Ρουίς (90′ Νέτο), Μίτσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Πρίττας (62′ Τόχα)