Οι Μπόστον Σέλτικς έκαναν το 2-0 απέναντι στο Ορλάντο!!!

Οι Μπόστον Σέλτικς με τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής, πήραν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και ψυχολογικό αβαντάζ έναντι των Ορλάντο Μάτζικ.

0 381

Οι Μπόστον Σέλτικς με τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής, πήραν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και ψυχολογικό αβαντάζ έναντι των Ορλάντο Μάτζικ. Οι Μπόστον Σέλτικς με τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής, πήραν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και ψυχολογικό αβαντάζ έναντι των Ορλάντο Μάτζικ. Μετά τη νέα νίκη τους, όμως, με 95-92 στη δεύτερη αναμέτρηση, έκαναν το 2-0 και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ. Η σειρά μεταφέρεται τώρα στη Βοστώνη, εκεί όπου θα γίνουν τα επόμενα δύο παιχνίδια

Ο Πολ Πιρς είχε 28 και ο Ρέιζον Ρόντο 25 πόντους για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, που κράτησε τους γηπεδούχους στο 39% και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά έντεκα πόντων. Στην τελευταία περίοδο οι «μαγικοί» με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 90-89 τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι Σέλτικς με ένα επί μέρους σκορ 6-2 πέρασαν μπροστά με 95-92.

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 30 πόντους (9/13 δίποντα, 12/17 βολές) ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, αλλά ταυτόχρονα ήταν και απελπιστικά μόνος του.

Ορλάντο Μάτζικ-Μπόστον Σέλτικς 92-95 (0-2)

(Χάουαρντ 30 (8 ριμπ.), Κάρτερ 16, Ρέντικ 16 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Νέλσον 9 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μπαρνς 6 (7 ριμπ.), Λιούις 5 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Πιετρούς 5, Ουίλιαμς 3, Γκορτάτ 2 (6 ριμπ.)- Πιρς 28 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ρόντο 25 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Πέρκινς 10 (5 ριμπ.), Γκαρνέτ 10 (9 ριμπ.), Ντέιβις 8 (6 ριμπ.), Ουάλας 6, Ρ. Άλεν 4, Τ. Άλεν 4)