GP Ουγγαρίας: Πρώτη νίκη για Kovalainen

Στο Ουγγρικό Grand Prix που στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν μια προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε Massa και Hamilton, τα προβλήματα των πρωτοπόρων έδωσαν τη νίκη στον Heikki Kovalainen. Ο Φιλανδός της McLaren μέχρι τον 67ο γύρο που έσκασε ο κινητήρας του Massa ήταν δεύτερος στο Hungaroring και ξαφνικά είδε να πέφτει στα χέρια του μια ανέλπιστη νίκη.

0 279

Στο Ουγγρικό Grand Prix που στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν μια προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε Massa και Hamilton, τα προβλήματα των πρωτοπόρων έδωσαν τη νίκη στον Heikki Kovalainen. Ο Φιλανδός της McLaren μέχρι τον 67ο γύρο που έσκασε ο κινητήρας του Massa ήταν δεύτερος στο Hungaroring και ξαφνικά είδε να πέφτει στα χέρια του μια ανέλπιστη νίκη. Στο Ουγγρικό Grand Prix που στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν μια προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε Massa και Hamilton, τα προβλήματα των πρωτοπόρων έδωσαν τη νίκη στον Heikki Kovalainen. Ο Φιλανδός της McLaren μέχρι τον 67ο γύρο που έσκασε ο κινητήρας του Massa ήταν δεύτερος στο Hungaroring και ξαφνικά είδε να πέφτει στα χέρια του μια ανέλπιστη νίκη. Δεύτερος τερμάτισε ο εκπληκτικός Timo Glock με την Toyota και τρίτος ο Kimi Raikkonen, που έσωσε (λέμε τώρα) την παρτίδα για τη Ferrari. Ο Fernando Alonso πήρε την 4η θέση και ο Lewis Hamilton, που ένα κλατάρισμα στο μέσο του αγώνα τον έριξε 10ο , πήρε την 5η. Ακολούθησαν οι Nelson Piquet, Jarno Trulli και Robert Kubica. Στην εκκίνηση, με τη θερμοκρασία να είναι στους 32 βαθμούς στον αέρα και στους 46 στο οδόστρωμα ο Felipe Massa πετάχτηκε μπροστά με έναν προφανή σκοπό: να μην αφήσει τις McLaren να ξεφύγουν. Ο Βραζιλιάνος της Ferrari πέρασε εύκολα τον Kovalainen (αφού ήταν στο ακάθαρτο)και έφτασε στην πρώτη στροφή δίπλα στον Hamilton. Εκεί φρέναρε όσο μπορούσε πιο αργά και κατάφερε να στρίψει μπροστά από τον Βρετανό της McLaren. Πιο πίσω ο Glock πέρασε τον Kubica και ο Fernando Alonso πέρασε μπροστά από τον Kimi Raikkonen, του οποίου η προσπάθεια να ανοιχτεί πολύ στο πλάι δεν απέδωσε καρπούς.Οι δύο πρώτοι άρχισαν να ξεφεύγουν από τους υπόλοιπους, με τον Lewis Hamilton από τη 2η θέση να κινείται πιο γρήγορα από τον Massa στους δύο πρώτους γύρους. Στους επόμενους, όμως, ο Massa άρχισε να γράφει τον έναν ταχύτερο γύρο μετά τον άλλον και άνοιξε ελαφρώς τη διαφορά, που στο 12ο γύρο ήταν 3 δευτερόλεπτα. Στο 40ό γύρο το εμπρός αριστερό ελαστικό του Lewis Hamilton κλάταρε και ο Βρετανός αναγκάστηκε να πάει πολύ αργά μέχρι τα pit για αλλαγή. Αυτό τον έριξε στη 10η θέση και πήρε όλο το άγχος του Massa, ο οποίος απολάμβανε πλέον διαφορά 24 δευτερολέπτων από τον Kovalainen. Ο Hamilton είχε καταφέρει να ανέβει μέχρι την 6η θέση, την ώρα που ο Raikkonen βρήκε ελεύθερη πίστα μπροστά του και έγραψε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, κάνοντας στους τελευταίους γύρους την ύστατη προσπάθεια να φτάσει τον Glock και να διεκδικήσει μία θέση στο βάθρο. Η προσπάθεια του Φινλανδού ήταν το πιο ενδιαφέρον από όσα συνέβαιναν στην ουγγρική πίστα στους τελευταίους 10 γύρους. Στον 65ο γύρο ο Raikkonen είχε ήδη φτάσει πίσω από τον Glock και έψαχνε τρόπο να περάσει. Στον 67ο γύρο μια απίστευτη ατυχία χτύπησε τον Felipe Massa. Ο κινητήρας της Ferrari στο μονοθέσιο του Βραζιλιάνου παρέδωσε το πνεύμα μόλις τρεις γύρους πριν από το τέλος, στερώντας του μια βέβαιη νίκη. Αυτό άφησε ανοιχτό το δρόμο στον Heikki Kovalainen να πάρει τη πρώτη νίκη της καριέρας του, με τον Glock να ανεβαίνει στο 2 σκαλί του βάθρου και τον Kimi Raikkonen στο 3ο, αφού στους τελευταίους γύρους έκοψε ρυθμό και αρκέστηκε στην 3η θέση. Ακολούθησε ο Fernando Alonso στην 4η θέση και ο Lewis Hamilton στην 5η. Τη βαθμολογούμενη 8άδα συμπλήρωσαν οι Nelson Piquet, Jarno Trulli και Robert Kubica. Μετά τον αγώνα στην Ουγγαρία, ο Lewis Hamilton διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος Οδηγών με 62 βαθμούς αλλά ο Kimi Raikkonen πέρασε 2ος με 57 ενώ ο Felipe Massa έμεινε 3ος με 54 βαθμούς. Στους κατασκευαστές, η Ferrari παρέμεινε στην 1η θέση έχοντας 111 βαθμούς αλλά η McLaren ανέβηκε στη 2η θέση με 100 και ακολουθεί η BMW Sauber με 90. Επόμενος αγώνας είναι το Ευρωπαϊκό Grand Prix στους δρόμους της Βαλένθια, που θα διεξαχθεί το 3ήμερο 22-24 Αυγούστου.