Στους “8” ο Ολυμπιακός

Χωρίς δυσκολία προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 2-0. Μπελούτσι και Γκαλέτι τα τέρματα των "ερυθρόλευκων" στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς γκολ, αλλά με καλές ευκαιρίες τελείωσε το πρώτο μέρος.

0 263

Χωρίς δυσκολία προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 2-0. Μπελούτσι και Γκαλέτι τα τέρματα των "ερυθρόλευκων" στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς γκολ, αλλά με καλές ευκαιρίες τελείωσε το πρώτο μέρος. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 7′, όταν ο Ντιόγκο πέρασε τον Μάλαρτζ, αλλά μπροστά στο κενό τέρμα ο Ρουμπάκης πρόλαβε και τον έκοψε. Στο 25′ σε φάουλ του Τζόρτζεβιτς, ο Τοροσίδης μόνος μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, ενώ στην εκπνοή και σε φάση διαρκείας, ο Ρουμπάκης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να κριαρχεί και να ψάχνει το γκολ όπως στο 51′ όπου το μακρινό σουτ του Γκαλέτι, πρόλαβε και απέκρουσε ο Μάλαρτζ, ενώ στο 59′ ο Πολωνός τερματοφύλακας βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε την μπαλιά προς τον αμαρκάριστο Τζόρτζεβιτς. Σπουδαία ευκαιρία χάθηκε στο 61′, όταν σε σέντρα του Τζόρτζεβιτς και γύρισμα του Γκαλέτι, αρχικά ο Ντιόγκο μόνος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπελούτσι με ανάποδο "ψαλίδι" την έστειλε άουτ. Στο 69′ οι "ερυθρόλευκοι" άνοιξαν το σκορ όταν σε αντεπίθεση ο Ντιόγκο γύρισε προς τον Μπελούτσι κι αυτός με κεφαλιά πάνω στην κίνηση σκόραρε (1-0). Στο 84′ ο Μπαρκαουάν ανέτρεψε τον Λέτο, ο Κάκος έδωσε πέναλτι και ο Γκαλέτι που το εκτέλεσε έκανε το 2-0 και "σφράγισε" την πρόκριση των τροπαιούχων.
Κίτρινες: Ρουμπάκης, Μπαρκαουάν – Ντιόγκο, Ντουντού, Πάντος, Μπελούτσι
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρτζ, Μπερτίν, Μπαρκαουάν, Ρουμπάκης, Ταραλίδης (46′ Κοστόφσκι), Πέσιτς (65′ Πινέιρο), Μπεθάρες, Σουλεάπ, Κορνέα, Σίμιτς, Πόποβιτς.
Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Γκαλέτι, Μενδρινός, Ντιόγκο (83′ Μήτρογλου), Όσκαρ (60′ Μπελούτσι), Τζόρτζεβιτς (65′ Λέτο).