Ουγγαρία-Ελλάδα 3-2

Το δεύτερο και σαφέστατα πιο σοβαρό τεστ της Εθνικής, δυο εβδομάδες πριν από την έναρξη της τελικής φάσης του EURO 2008, κρίνεται (επιεικώς) αποτυχημένο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 3-2 από την Ουγγαρία στο στάδιο “Φέρεντς Πούσκας” και σίγουρα η εικόνα που παρουσίασε στο β’ ημίχρονο, κυρίως στην άμυνα, προβλημάτισε αρκετά. Τραυματίες αποχώρησαν οι Νικοπολίδης και Μπασινάς.

Image
0 278

Το δεύτερο και σαφέστατα πιο σοβαρό τεστ της Εθνικής, δυο εβδομάδες πριν από την έναρξη της τελικής φάσης του EURO 2008, κρίνεται (επιεικώς) αποτυχημένο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 3-2 από την Ουγγαρία στο στάδιο “Φέρεντς Πούσκας” και σίγουρα η εικόνα που παρουσίασε στο β’ ημίχρονο, κυρίως στην άμυνα, προβλημάτισε αρκετά. Τραυματίες αποχώρησαν οι Νικοπολίδης και Μπασινάς. Η Εθνική προηγήθηκε στο 45′ με τον Αμανατίδη, αλλά μέσα σε 18 λεπτά στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ (Ντζούντζακ 46′, Γιούχασζ 59′, Βάντολτς 63′). Η Ελλάδα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κυργιάκου στο 65′, ενώ σημείωσε δεύτερο γκολ με τον Λυμπερόπουλο στις καθυστερήσεις (91′). Στο “Φέρεντς Πούσκας” ο Ότο Ρεχάγκελ δεν διαφοροποίησε τα πλάνα του και παρέταξε την Εθνική με το αγαπημένο του 4-3-3. Ο Νικοπολίδης ήταν κάτω απο τα δοκάρια, Δέλλας, Κυργιάκος, Σεϊταρίδης και Τοροσίδης ήταν η αμυντική τετράδα, Άντζας, Μπασινάς και Κατσουράνης ήταν η τριπλέτα στην μεσαία γραμμή, με τον μέσο της Μπενφίκα να έχει επωμιστεί τον ρόλο του Γιώργου Καραγκούνη που δεν ήταν στην διάθεση του Γερμανού τεχνικού, ενώ στην επίθεση ήταν οι Γκέκας, Αμανατίδης και Χαριστέας. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερο με τους Μαγυάρους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί στο 5′, όταν μετά απο γρήγορη εκτέλεση φάουλ ο Γκέρα βρέθηκε πλάγια αριστερά απο την εστία του Νικοπολίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε εύκολα με προβολή ο Σεϊταρίδης. Η Εθνική έδειξε οτι ψάχνεται, καθώς στην σύνθεση δεν υπήρχε ο Καραγκούνης και τον ρόλο του “τυπάρα” στην ενδεκάδα είχε αναλάβει ο Κατσουράνης, με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά οι διεθνείς να δείχνουν λίγο μπερδεμένοι στον αγωνιστικό χώρο του “Φέρεντς Πούσκας”, όμως οι παίκτες του Ρεχάγκελ είχαν ένα τρίλεπτο (13′-16′) πίεσης στην εστία του Φούλοπ. Στο 13′, ο Σεϊταρίδης πλαγιοκόπησε την ουγγρική άμυνα, η σέντρα του απομακρύνθηκε και στη συνέχεια ο Κατσουράνης κέρδισε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Τρία λεπτά αργότερα, υπήρχε άλλη μια καλή στιγμή για τους διεθνείς δίχως ουσία, καθώς από σέντρα του Χαριστέα στο ύψος της μικρής περιοχής ο Γκέκας δεν κατόρθωσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα του Φούλοπ και έδωσε την ευκαιρία στους αμυντικούς των γηπεδούχων ν’ απομακρύνουν. Στο 19′, ήταν η σειρά των Μαγυάρων να επισκεφτούν τα καρέ της Πρωταθλήτριας Ευρώπης. Από σέντρα του Νταρντάι, ο Χούσζτι πρόλαβε την αντίδραση των αμυντικών, αλλά η κεφαλιά που έπιασε από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Αναγκαστική αλλαγή ο Νικοπολίδης Ανεξάρτητα απο το τελικό αποτέλεσμα, ο Ότο Ρεχάγκελ δεν ήθελε να υπάρξουν τραυματισμοί, όμως η επιθυμία του δεν έγινε πραγματικότητα, καθώς στο 22′ ο Αντώνης Νικοπολίδης έδειξε στον πάγκο οτι έχει ενοχλήσεις στο δεξί πόδι και έγινε αναγκαστική αλλαγή δίνοντας την θέση του στον Κώστα Χαλκιά. Μάλιστα, ο πορτιέρο του Άρη πριν προλάβει να ζεσταθεί κλήθηκε να υπερασπιστεί την εστία του, όταν στο 24′ ο Μπασινάς έκανε λάθος κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Νταρντάι να επιχειρήσει μακρινό δυνατό σουτ, αλλά ο Χαλκιάς με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ. Γκολ ο Αμανατίδης και… σύρραξη Απο το 25ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες ν’ αναλωθούν σε παιχνίδι κέντρου και οι δυο τερματοφύλακες να είναι απλοί θεατές της φιλικής αναμέτρησης. Όμως, απο το 35′ και μετά η Εθνική έδειξε περισσότερο κινητική και ανησύχησε τον Φούλοπ. Στο 36′ ο τερματοφύλακας των Μαγυάρων με γρήγορη έξοδο κατόρθωσε με κεφαλιά εκτός περιοχής να διώξει τη μπάλα σε πλάγιο άουτ προ του Χαριστέα που έβγαινε μόνος που απέναντι στην εστία, από πάσα του Μπασινά. Οτι δεν κατάφερε ο “Χάρι”, το πέτυχε ο Αμανατίδης λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 45′, ο Κατσουράνης με έξυπνη πάσα βρήκε τον Γκέκα στο ύψος της μικρής περιοχής του Φούλοπ, εκείνος έχασε το κοντρόλ, αλλά οι Ούγγροι αμυντικοί δεν κατόρθωσαν να διώξουν τη μπάλα και ο επερχόμενος Αμανατίδης με πλασέ την έστειλε στο βάθος της εστίας. Η αναμέτρηση μπορεί να ήταν φιλική, όμως παρόλα αυτά τα “αίματα άναψαν” με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κατσουράνης μάρκαρε δυνατά στην μεσαία γραμμή τον Χάιναλ, ο Ούγγρος σηκώθηκε και έσπρωξε τον μέσο της Μπενφίκα, εκείνος γύρισε και απάντησε στο σπρώξιμο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να τους δείξει απο μια κίτρινη κάρτα. “Καθίζηση” στο β’ ημίχρονο, δυο γκολ σε 4′! Αυτή η συμπλοκή φαίνεται οτι… ξύπνησε τους γηπεδούχους που ήταν εντελώς διαφορετική ομάδα στο β’ ημίχρονο. Αρχικά, ο Ρεχάγκελ έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Σαμαρά και Γιαννακόπουλο αντί των Γκέκα και Αμανατίδη, όμως η απόδοση της Εθνικής είχε κατακόρυφη πτώση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν οτι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (46′) η Ουγγαρία ισοφάρισε. Ο Ντζούντζακ βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή και με δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον Χαλκιά, που έπεσε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να την απομακρύνει. Οι παίκτες του Ρεχάγκελ συνέχισαν να είναι κατώτεροι του μετρίου με αποτέλεσμα οι ταχύτατοι Μαγυάροι να ελέγχουν την μεσαία γραμμή και ν’ απειλούν την εστία της Εθνικής όποτε το επιθυμούσαν. Στο 59′ ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Χούσζτι ελίχθηκε και έκανε σέντρα προς την περιοχή της Εθνικής, εκεί όπου ο Γιούχασζ με κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά και έκανε το 2-1. Όμως οι παίκτες του Έρβιν Κούμαν δεν σταμάτησαν εκεί και στο 63′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Το γκολ πέτυχε με κοντινό πλασέ ο Βάντολτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στο κέντρο της ελληνικής άμυνας, από σέντρα του Χούσζτι και κεφαλιά του Γιούχασζ. Δοκάρι ο Κυργιάκος, τραυματίας ο Μπασινάς Στο 65′ η Εθνική είχε την πρώτη και μοναδική αξιόλογη φάση στο β’ ημίχρονο, ο Μπασινάς έκανε σέντρα απο αριστερά αλλά αλλά η δυνατή κεφαλιά του Κυργιάκου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Φούλοπ. Οι Μαγυάροι απο την άλλη, συνέχισαν το… βιολί τους. Στο 67′ ο Χαλκιάς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Χάιναλ, ενώ στο 73′ ο μέσος της Καρλσρούης σούταρε έξω απο την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά. Σαν να μην έφτανε η κάκιστη εμφάνιση της Εθνικής συνεχίστηκε και η… κατάρα με τους τραυματισμούς, καθώς στο 78′ έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Μπασινάς, με τον Λυμπερόπουλο να παίρνει την θέση του. Ο Έρβιν Κούμαν πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο της Εθνικής Ουγγαρίας και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε αλλαγές, ενώ οι παίκτες του είχαν ρίξει τον ρυθμό τους. Έτσι η Εθνική κατάφερε να μειώσει στο 91′, ο Γιαννακόπουλος έκανε σέντρα, ο Κυργιάκος με κεφαλιά τροφοδότησε τον Λυμπερόπουλο και εκείνος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Φούλοπ και διαμόρφωσε το τελικό 3-2. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ε. Κούμαν): Φούλοπ, Βάντολτς, Λόου, Γιούχασζ, Σέλεσι, Βάντσακ, Ντζούτζακ, Ντάρνταϊ, Γκέρα (89′ Κολτάι), Χάιναλ (82′ Όροσζ), Χούσζτι. ΕΛΛΑΔΑ (Ο. Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης (22′ Χαλκιάς), Δέλλας (67′ Πατσατζόγλου), Κυργιάκος, Σεϊταρίδης (67′ Βύντρα), Τοροσίδης, Αντζας, Μπασινάς (78′ Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης, Γκέκας (46′ Σαμαράς), Αμανατίδης (46′ Γιαννακόπουλος), Χαριστέας. Κίτρινες: Χάιναλ (Ουγγαρία) – Κατσουράνης (Ελλάδα) Ρεχάγκελ: “Να ξυπνήσουμε” Στο κίνητρο που είχαν οι παίκτες της Ουγγαρίας να κερδίσουν το ματς, απέδωσε ο Οτο Ρεχάγκελ την φιλική ήττα της Εθνικής μας 3-2 στην Βουδαπέστη και εξέφρασε την ελπίδα του να μην έχουν κάτι σοβαρό οι Αγγελος Μπασινάς και Αντώνης Νικοπολίδης. “Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν ότι εμείς παίζαμε φιλικό παιχνίδι και η Ουγγαρία έπαιζαν σαν να ήταν επίσημο”, είπε ο γερμανός τεχνικός. “Ωστόσο, ήταν ένα καλό αποτέλεσμα αυτό για εμάς, αφού ήρθε στην κατάλληλη στιγμή για να ξυπνήσουμε. Αν και έχουμε ψηλά παιδιά στην ομάδα δεχθήκαμε δύο από τα τρία γκολ σε στημενές φάσεις, αφού κοιμηθήκαμε. Σημασία έχει ότι η Ουγγαρία έδειξε όλες τις αδυναμίες μας. Και ήρθε να μας δείξει, όπως συμβαίνει κλασικά στην Ελλάδα, ότι δεν είναι πραγματικότητα αυτό που ορισμένοι νομίζουν πως έχουμε φτάσει πολύ ψηλά”. Σε ερώτηση για τους τραυματισμούς των Νικοπολίδη, Μπασινά και Καραγκούνη, ο ομοσπονδιακός προπονητής απάντησε: “Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε ώστε να μην είναι κάτι σοβαρό για τον Νικοπολίδη και τον Μπασινά, ενώ ο Καραγκούνης από μεθαύριο θα μπει στο κανονικό πρόγραμμα των προπονήσεων”. Οσον αφορά το αν έχει καταλήξει στην 23άδα για το Euro 2008, o Οτο Ρεχάγκελ είπε: “Οταν θα έρθει η στιγμή, θα δούμε ποιος από τους 24 παίκτες που έχουμε μαζί μας θα αποκλειστεί. Κι αυτή η στιγμή είναι στις 28 Μαΐου, οπότε πρέπει να δηλώσουμε την ομάδα για την τελική φάση του Euro 2008”. Για το αν προτίθεται να χρησιμοποιήσει τρεις επιθετικούς στα γήπεδα της Αυστρίας, σημείωσε: “Το πώς θα παίξουμε στην τελική φάση δεν μπορούμε να το πούμε. Πάμε στην Γερμανία για την προετοιμασία μας, θα δώσουμε το φιλικό με την Αρμενία και θα δούμε τι θα κάνουμε στον πρώτο αγώνα με την Σουηδία. Αν παίξουμε όπως παίξαμε σήμερα, τότε δεν έχουμε καμία τύχη”. Live… 1’Έναρξη αγώνα 7’Σχόλιο Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. 10’Σχόλιο Το παιχνίδι δεν έχει ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες. 12’Σουτ Κατσουράνης Ωραία ενέργεια του Σεϊταρίδη από τα δεξιά, η μπαλιά που επιχείρησε κόπηκε και έφτασε στον Κατσουράνη, το σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής βρήκε σε σώμα Ούγγρου αμυντικού και έφυγε κόρνερ. 15’Ευκαιρία Σουτ του Χαριστέα από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Γκέκας δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία για την εθνική Ελλάδας. 19’Ευκαιρία Ουγγαρία Χούστι Μεγάλη ευκαιρία για την Ουγγαρία να ανοίξει το σκορ. Σέντρα ακριβείας από τον Νταρντάι από τα δεξιά, ο Χούστι έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της ελληνικής άμυνας, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. 22’Αλλαγή παίκτη Ελλάδα Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική Ελλάδας. Ο Νικοπολίδης τραυματίστηκε στο δεξί πόδι και τη θέση του πήρε κάτω από την εστία ο Κώστας Χαλκιάς. 24’Σουτ Ουγγαρία Νταρντάι Λάθος του Μπασινά έξω από την περιοχή της Εθνικής, ο Νταρντάι έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε ευθύβολο δυνατό σουτ με το δεξί, με τον Χαλκιά να διώχνει με γροθιές σε κόρνερ. 33’Σουτ Ουγγαρία Τζούτζακ Σουτ με το αριστερό του Τζούτζακ έξω από την περιοχή, βρήκε κάπου και έφυγε κόρνερ. 37’Ευκαιρία Ελλάδα Ο Χαριστέας εφόρμησε προς την μεγάλη περιοχή της Ουγγαρίας, με τον γκολκίπερ Φούλοπ να βγαίνει εγκαίρως και να απομακρύνει τη μπάλα με το κεφάλι. 45’Γκολ Ελλάδα Αμανατίδης 1-0 η Εθνική Ελλάδας! Βαθιά μπαλιά Κατσουράνη στη μεγάλη περιοχή, ο Γκέκας δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, όμως η μπάλα έφτασε στον Αμανατίδη, ο οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. 45’Κίτρινη κάρτα Ουγγαρία Χάιναλ 45’Κίτρινη κάρτα Ελλάδα Κατσουράνης 45’Λήξη ημιχρόνου 46’Σέντρα 2ου ημιχρόνου 46’Αλλαγή παίκτη Ελλάδα Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Οι Σαμαράς και Γιαννακόπουλος στις θέσεις των Γκέκα, Αμανατίδη. 46’Γκολ Ουγγαρία Τζούτζακ Παράλληλη πάσα του Γκέρα από τα δεξιά, ο Τζούτζακ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε ένα αριστερό σουτ και ισοφάρισε σε για τους Ούγγρους. 52’Σχόλιο Κακό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για την Ελλάδα. 58’Σχόλιο Πολύ σκληρό παιχνίδι με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. 59’Γκολ Ουγγαρία Γιούχαζ Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Χούστι ο Γιούχαζ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Ελλάδας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του. 63’Γκολ Ουγγαρία Βάντολτς Για κλάματα η άμυνα της Εθνικής. Ο Χούστι εκτέλεσε φάουλ σύχγυση στην άμυνα της Ελλάδας ο Βάντολτς με κοντινό σουτ κάνει το 3-1. 65’Δοκάρι Ελλάδα Κυργιάκος Σέντρα από τα αριστερά του Μπασινά, ο Κυργιάκος έπιασε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς σταμάτησε στο δοκάρι. Αλλαγή παίκτη Ελλάδα Οι Πατσατζόγλου και Βύντρα παίρνουν τις θέσεις των Δέλλα, Σειταρίδης. 72’Σουτ Ουγγαρία Χάιναλ Ωραίο σουτ του Χάιναλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο άουτ. 77’Σχόλιο Κάκιστη εικόνα από την Ελλάδα στο δεύτερο μέρος. 78’Αλλαγή παίκτη Ελλάδα Ο Λυμπερόπουλος παίρνει την θέση του Μπασινά που δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού. 83’Αλλαγή παίκτη Ουγγαρία Πρώτη αλλαγή για την Ουγγαρία. Ο Όροσζ παίρνει την θέση του Χάιναλ. 84’Ευκαιρία Ελλάδα Σαμαράς Ο Χαριστέας κερδίζει την κόντρα, πασάρει στον Σαμαρά που μπαίνει στην περιοχή έκανε κάτι σαν λόμπα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. 91’Γκολ Ελλάδα Λυμπερόπουλος Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γιαννακόπουλου, ο Κυργιάκος κάνει κεφαλιά πάσα στον Λυμπερόπουλο που απο κοντά με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. 92’Λήξη αγώνα