Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων στο Βουκουρέστι

0 58

Άλλη μια μεγάλη εκδρομή – αποστολή για τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων στο εξωτερικό ! Ο Σύλλογος Δρομέων είχε τη χαρά να συμμετάσχει στον Μαραθώνιο Βουκουρεστίου και στους παράλληλους αγώνες σε μια από τις πιο εντυπωσιακές δρομικές διοργανώσεις στην Ανατολική Ευρώπη. Η εκδρομή ήταν γεμάτη από εμπειρίες, ενθουσιασμό , αξέχαστες στιγμές και αγωνιστικές διακρίσεις.

Η αναχώρηση έγινε το βράδυ της Πέμπτης από την πόλη μας , με τη διάθεση όλων στα ύψη. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, οι συζητήσεις και τα πειράγματα δεν έλειπαν, καθώς όλοι ανυπομονούσαν να φτάσουν στον προορισμό τους. Το Βουκουρέστι υποδέχτηκε την αποστολή του Συλλόγου μας , την Παρασκευή το πρωί , ενώ στην συνέχεια ακολούθησε η ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης και η τακτοποίηση στα δωμάτια του ξενοδοχείου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η διοργάνωση ήταν μοιρασμένη σε δύο μέρες .

Το πρωί του Σαββάτου στις 9:00 δόθηκε η εκκίνηση στον αγώνα των 10 χλμ. με πλήθος θεατών και δρομέων να βρίσκονται στην εκκίνηση . Περισσότεροι από 3.000 δρομείς λάβανε μέρος στον αγώνα. Την Κυριακή το πρωί σειρά πήρανε με κοινή εκκίνηση ,ο Ημιμαραθώνιος και ο Μαραθώνιος , με πάνω από 6.000 δρομείς να συμμετέχουν και στους δύο αγώνες . Οι δρομείς τρέξανε σε μια πανέμορφη διαδρομή στην Ρουμανική πρωτεύουσα , περνώντας δίπλα από αξιοθέατα αλλά και μέσα από πανέμορφα πάρκα.

Εξαιρετικές επιδόσεις σε Ημιμαραθώνιο και σε 10χλμ. για δρομείς μας

Συνολικά 19 δρομείς μας λάβανε μέρος στους αγώνες του Ημιμαραθωνίου και στον αγώνα των 10 χλμ. Στα αποτελέσματα ,οι δρομείς του Συλλόγου μας πέτυχαν εξαιρετικές επιδόσεις, με πολλούς να πετυχαίνουν προσωπικά ρεκόρ .

21ος ο Παπαθανασίου στον Ημιμαραθώνιο – 10η γυναίκα η Δήμητρα Κελεπούρη

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Παπαθανασίου στον πρώτο του Ημιμαραθώνιο με τον Σύλλογό μας , καθώς με επίδοση 1:21:49 πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ και κατέλαβε την 21η θέση γενικής !

Εντυπωσιακή εμφάνιση είχαμε και στις γυναίκες με το μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου ,Δήμητρα Κελεπούρη , να βελτιώνει το ατομικό ρεκόρ της και να τερματίζει σε 1:34:11 . Με την επίδοση της αυτή τερμάτισε στην 10η θέση γενικής στις γυναίκες.

10 ΒΟΤΣΙΟΥ ΦΕΝΙΑ 2:06:57

29ος γενικής ο Δημήτρης Μουχάκης στα 10 χλμ.

Στα αποτελέσματα , στον αγώνα των 10 χλμ. , ο ταμίας του Συλλόγου Δημήτρης Μουχάκης έκανε ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση . Τερμάτισε σε 39:05 και κατέλαβε την 29η θέση γενικής σε περισσότερους από 3.000 δρομείς .

Στις γυναίκες ,η Δήμητρα Γαρδίκα , πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ καθώς τερμάτισε σε 54:47 . Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας στον αγώνα των 10 χλμ. :

9 ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1:29:49

Μετά τον αγώνα, οι δρομείς απόλαυσαν τις ομορφιές της πόλης τρώγοντας σε εστιατόρια με παραδοσιακή ρουμανική κουζίνα ,έχοντας την μοναδική εμπειρία και την χάρα της συμμετοχής και του τερματισμού σε έναν διεθνή αγώνα δρόμου .

Ευχαριστούμε όλους όσους συμμετείχαν και στήριξαν αυτή την εκδρομή, και ανυπομονούμε για την επόμενη του συλλόγου μας!