“Ολυμπίακος Μπάσκετ” – Η άμυνα έφερε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε διάστημα πέντε ημερών τον Αρη, αυτή τη φορά πιο εύκολα για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 81-61 των «κίτρινων», βασιζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο -20 (35-15) νωρίς, αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 55-55 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια έχασαν την επαφή με το σκορ, μετά τις τρεις τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν κατά σειρά οι Ουάσινγκτον, Χέρμπερτ, Καλαϊτζής και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Image
0 234

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε διάστημα πέντε ημερών τον Αρη, αυτή τη φορά πιο εύκολα για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 81-61 των «κίτρινων», βασιζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο -20 (35-15) νωρίς, αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 55-55 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια έχασαν την επαφή με το σκορ, μετά τις τρεις τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν κατά σειρά οι Ουάσινγκτον, Χέρμπερτ, Καλαϊτζής και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε διάστημα πέντε ημερών τον Αρη, αυτή τη φορά πιο εύκολα για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 81-61 των «κίτρινων», βασιζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο -20 (35-15) νωρίς, αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 55-55 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια έχασαν την επαφή με το σκορ, μετά τις τρεις τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν κατά σειρά οι Ουάσινγκτον, Χέρμπερτ, Καλαϊτζής και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Τα δεκάλεπτα: 21-8, 42-23, 55-50, 81-61 Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα τόσο μέσα όσο και έξω από το καλάθι, εξουδετέρωσε τα ατού του Αρη (Μάσεϊ, Ράιτ, Τσαλδάρη κ.α), παίρνοντας γρήγορα ένα σαφέστατο προβάδισμα. Στα μέσα περίπου του δεκαλέπτου, ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ, έδειχνε 10-1 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει κατά κράτος στο παρκέ. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη συνέχισαν να πιέζουν ψηλά στην περιφέρεια, υποπίπτοντας σε αρκετά φάουλ. Ωστόσο, αυτά δεν άλλαξαν την εικόνα του ματς, καθώς οι «κίτρινοι» είχαν σχετικά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή των βολών (8/14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πειραιά να έχει «χτίσει» μια σημαντική διαφορά της τάξεως των 13 πόντων (21-8). Στο ίδιο τέμπο εξελίχθηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι περνούσαν τη μπάλα μέσα στην ρακέτα, ενώ η καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για περιφερειακά σουτ υπό καλές συνθήκες. Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού εκτοξεύτηκε στο +20 (35-15), προκαλώντας προβληματισμό στον Γκόρντον Χέρμπερτ. Ο τεχνικός του Αρη έβλεπε τους παίκτες του να μην μπορούν να αποδώσουν και να παρουσιάζονται αγωνιστικά αγνώριστοι. Αυτό βέβαια πάντα σε σχέση με το ματς της περασμένης Τετάρτης για το Κύπελλο Ελλάδας, όταν είχαν δυσκολέψει τους αντιπάλους τους μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι «κίτρινοι» έκαναν απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν, μειώνοντας σε 35-21, όμως ο Ολυμπιακός αρχικά με τρίποντο του Παπαμακάριου και εν συνεχεία με γκολ φάουλ του Γκριρ έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (42-23). Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο εμφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης. Οι Θεσσαλονικείς βελτιωμένοι στον αμυντικό τομέα, περιόρισαν την δράση των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι ήταν και αρκετά άστοχοι. Αντίθετα, οι «κίτρινοι» ανέβασαν τα ποσοστά τους, μειώνοντας σε 44-36 και αναγκάζοντας τον Παναγιώτη Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Το ματς άλλη μορφή με την άμυνα να σφίγγει και από τις δύο πλευρές. Ο Μότολα με τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 46-40, πριν ο Τζάκσον με σουτ από μέση απόσταση κάνει το 48-40. Δύο τεχνικές ποινές σε Τσαλδάρη και πάγκο του Αρη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 51-42. Οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ του Τσαλδάρη μείωσαν και πάλι στο -6 (51-45). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 55-50, με τρίποντο του Μότολα. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν κακή εικόνα σε αυτή την περίοδο, ενώ αντίθετα ο Αρης έπαιξε πιο ορθόδοξα. Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Αρη να το εκμεταλλεύεται και να ισοφαρίζει σε 55-55. Ο Γκριρ μαζί με τον Τζάκσον ανέλαβαν να ξεκολλήσουν τους Πειραιώτες, βάζοντας μπροστά την ομάδα τους με +11 (66-55) και σερί 11-0. Η αποβολή του Ουάσινγκτον και του Χέρμπερτ με τεχνική ποινή έφερε τον Ολυμπιακό στο +20 (75-55), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 81-61 του Αρη, για δεύτερη φορά σε διάστημα πέντε ημερών. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαμάκάριος 3 (1), Πρίντεζης, Καυκής, Τεόντοσιτς 2, Μπουρούσης 2, Γκριρ 21 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος, Βασιλειάδης 20 (3), Τζάκσον 23. ΑΡΗΣ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Παντελιάδης, Τσαλδάρης 10, Ουάσινγκτον 4, Ράιτ 12, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 5, Μπόισα 2, Μότολα 14 (3), Μάσεϊ 11, Αγαδάκος 3.