Υπέκυψε στην Atletico ο Παναθηναϊκός

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Atletico Madrid. Οι «rojiblancos» επικράτησαν 3-2 των «πράσινων» στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο παιχνίδι των play off του Champions League και πλέον το έργο τους για πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο.

0 206

Για τους Ισπανούς σκόραραν οι Maxi Rodriguez (36’), Forlan (63’) και Aguero (70’), για τον Παναθηναϊκό ισοφάρισε σε 1-1 ο Σαλπίγγίδης στο 47’, ενώ ο Leto μείωσε σε 3-2 στο 74’.

Στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και αφού διασφάλισε την άμυνά του σιγά – σιγά έβγαινε μπροστά για να μπορέσει να φτάσει στο γκολ. Στο 15’ η Atletico απείλησε για πρώτη φορά με τον Simao να μην μπορεί να αξιοποιήσει το γύρισμα του Heitinga. Δύο λεπτά αργότερα, ο Mario Galinovic αναγκάστηκε να αποκρούσει το σουτ του Raul Garcia με διπλή προσπάθεια, προλαβαίνοντας τον Kun Aguero που καραδοκούσε.

Για τον Παναθηναϊκό ο Cisse στο 21’ έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν ανησύχησε τον Asenjo, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος επιθετικός κατέβασε την μπάλα, όμως στην τελική προσπάθεια ο Juanito αλλοίωσε την πορεία της και έκανε εύκολο το έργο του τερματοφύλακα των Ισπανών.

Οι «πράσινοι» στο 33’ κατάφεραν να σκοράρουν με πλασέ του Σαλπιγγίδη, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, αφού στη φάση ο Έλληνας επιθετικός ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τους αμυντικούς.

Τελικά, το γκολ το πέτυχε η Atletico. Στο 36’ ο Raul Garcia πάσαρε στον Forlan και εκείνος έβγαλε τον Maxi Rodriguez απέναντι από τον Galinovic πετυχαίνοντας το 1-0 για τους «rojiblancos».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και κατάφερε να ισοφαρίσει με το… καλημέρα. Στο 47’ ο Καραγκούνης με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Σαλπιγγίδη και αυτός με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Asenjo και ισοφάρισε σε 1-1.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους Ισπανούς. Στο 63’ ο Maxi Rodriquez δοκίμασε το σουτ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Forlan νίκησε τον Galinovic και πέτυχε το 2-1 για την Atletico. Επτά λεπτά αργότερα, ο Kun Aguero εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σπυρόπουλου και αφού προσποιήθηκε με σουτ από πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 1-3.

Ο Παναθηναϊκός κατέφερε να μειώσει σε 2-3 στο 74’, με τον Leto από πλάγια στην περιοχή να πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Asenjo.

Γκολ: 47′ Σαλπιγγίδης, 74′ Leto – 36′ Maxi Rodriguez, 63′ Forlan, 70′ Aguero

Κίτρινες κάρτες: Σπυρόπουλος, Moon

Παναθηναϊκός (Henk Ten Cate): Galinovic, Moon, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Gilberto Silva, Simao (80’ Χριστοδουλόπουλος), Mattos (47’ Leto), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Cisse, Σαλπιγγίδης.

Atletico Madrid (Abel Resino): Asenjo, Heitinga, A. Lopez, Ujfalusi, Juanito, Assuncao, R. Garcia (72’ Cleber Santana), Simao, Maxi Rodriguez (86’ Sinama Pongolle), Aguero (75’ Jurado), Forlan.