Ναι ρε ψυχάρες…

μεικτή τρούμπας 2 Παναθηναϊκός 3 Ναι ρε κοριτσάρες,ναι ρε ψυχάρες…Νίκη με 2-3 ( 25-11, 14-25, 27-29, 25-23, 15-17), σετ μέσα στην Τρούμπα και τέζα οι αρουραίοι.Τι να πρωτοπούμε για αυτό το ματς; Απλά όσοι δεν το είδαν, έχασαν. Τα δύο πρώτα σετ ήταν εύκολα για το νικητή τους (πρώτο η μεικτή, δεύτερο εμείς). Κι ακριβώς εκεί στο δεύτερο σετ οι μάγκισες έδειξαν πως δε θα μασήσουν,αφού ήταν πίσω με 1-0( και με άσχημο τρόπο) αλλά μπήκαν μέσα και πήραν περίπατο το σετ με 25-14.Και στο τρίτο πήραν διαφορά 10-16 κι εκεί οι γνωστοί κουραδόμαγκες της φάπας πήγαν να κάνουν το ματς μπάχαλο αλλά τα κορίτσια έστω και δύσκολα το καθάρισαν με 27-29 κι έκαναν το μεγάλο βήμα για τη νίκη αφού ήταν ήδη εμφανές πως αντίπαλοι σε παρκέ κι εξέδρα είχαν κλάσει μέντες και δεν πίστευαν ούτε οι ίδιοι πως μπορεί να κερδίσουν.Άλλωστε κανένα δέσιμο δεν υπήρχε ανάμεσα στην ομάδα και την εξέδρα τους.Πρώτη φορά έβλεπε ο ένας τον άλλον.Αν τους ρώταγες,ζήτημα να ξέραν ένα όνομα παίκτριας ενώ εκ μέρους των παικτριών,η Κιόση είχε πει στο δεύτερο ματς πως όλο το χρόνο 5-6 άτομα ακολουθούσαν την ομάδα κι αυτούς ευχαρίστησαν.

Image
0 273

μεικτή τρούμπας 2 Παναθηναϊκός 3 Ναι ρε κοριτσάρες,ναι ρε ψυχάρες…Νίκη με 2-3 ( 25-11, 14-25, 27-29, 25-23, 15-17), σετ μέσα στην Τρούμπα και τέζα οι αρουραίοι.Τι να πρωτοπούμε για αυτό το ματς; Απλά όσοι δεν το είδαν, έχασαν. Τα δύο πρώτα σετ ήταν εύκολα για το νικητή τους (πρώτο η μεικτή, δεύτερο εμείς). Κι ακριβώς εκεί στο δεύτερο σετ οι μάγκισες έδειξαν πως δε θα μασήσουν,αφού ήταν πίσω με 1-0( και με άσχημο τρόπο) αλλά μπήκαν μέσα και πήραν περίπατο το σετ με 25-14.Και στο τρίτο πήραν διαφορά 10-16 κι εκεί οι γνωστοί κουραδόμαγκες της φάπας πήγαν να κάνουν το ματς μπάχαλο αλλά τα κορίτσια έστω και δύσκολα το καθάρισαν με 27-29 κι έκαναν το μεγάλο βήμα για τη νίκη αφού ήταν ήδη εμφανές πως αντίπαλοι σε παρκέ κι εξέδρα είχαν κλάσει μέντες και δεν πίστευαν ούτε οι ίδιοι πως μπορεί να κερδίσουν.Άλλωστε κανένα δέσιμο δεν υπήρχε ανάμεσα στην ομάδα και την εξέδρα τους.Πρώτη φορά έβλεπε ο ένας τον άλλον.Αν τους ρώταγες,ζήτημα να ξέραν ένα όνομα παίκτριας ενώ εκ μέρους των παικτριών,η Κιόση είχε πει στο δεύτερο ματς πως όλο το χρόνο 5-6 άτομα ακολουθούσαν την ομάδα κι αυτούς ευχαρίστησαν. Στα του αγώνα πάλι,το τέταρτο σετ με λίγη περισσότερη προσοχή θα μπορούσε να είχε γίνει δικό μας αλλά χάθηκε στις λεπτομέρειες με 25-23 κι έτσι όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ.Κάπου εκεί κάποιες μανούρες των γαύρων με την αστυνομία είχαν αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για αρκετή ώρα.Και μαγκιά των υπεύθυνων της ομάδας που δεν άφησαν σε καμία στιγμή την ομάδα έρμαιο στους ανύπαρκτους.Έτσι λοιπόν, όταν ηρέμησαν οι υπάλληλοι, οι ομάδες ξαναμπήκαν στο παρκέ για το τελευταίο σετ, εκεί που ήταν ξεκάθαρο από την αρχή πως το μάτι των δικών μας γυάλιζε και ήταν η ώρα να μιλήσουν τα 20 πρωταθλήματα της φανέλας μας απέναντι στους άτιτλους.Από την αρχή το προβάδισμα ήταν δικό μας και μετά το 9-12 και 12-14, αφού κόψαμε την πλάκα στο 15-14, το ματς τελείωσε με 15-17 και το πράσινο πανυγήρι είχε στηθεί μέσα στην τρούμπα. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χατζηνίκου 2, Σαπαρέφσκα 9, Ανταμς 18, Ντουμιτρέσκου 30, Παπαγεωργίου 2, Λόζανσιτς 18, Μιλωνά 56% υποδοχή, Φραγκιαδάκη 13, Κουτουξίδου 2, Τζανακάκη 1, Βορόνινα συμμ. Όλες ήταν υπέροχες,αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε θα λέγαμε πως πολύ καλές ήταν οι Άνταμς και Λόζανσιτς αλλά οι 2 κορυφαίες έκαναν και τις δηλώσεις μετά το ματς: Ρούξι Ντουμιτρέσκου(30 πόντους η αρχηγάρα) : «Ηρθαμε από τη Λεωφόρο και ξέρουμε μόνο να κερδίζουμε. Αυτό κάναμε και σήμερα». Ελένη Φραγκιαδάκη(η κορυφαία κατά τη γνώμη μας αφού ήρθε από τον πάγκο και με 13 παλικαρίσιους πόντους παρέσυρε όλη την ομάδα στους ρυθμούς της) : «Δείξαμε ότι ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη καρδιά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τον πέμπτο τελικό. Δεν χρειάζεται να ζητήσουμε από τους οπαδούς μας να έρθουν στο γήπεδο, αφού θα είναι κατάμεστο». Το τελευταίο κομμάτι της βραδιάς παίχτηκε όταν η ομάδα έφτασε κατά τις 22.30 στον Τάφο του Ινδού με 500 τρελούς ανάμεσα σε δεκάδες καπνογόνα να την αποθεώνουν και τα ίδια τα κορίτσια να δίνουν τα συνθήματα,να τρελαίνονται και να ανάβουν και οι ίδιες καπνογόνα. Και τώρα ραντεβού την Πέμπτη στις 7,όσοι μπορέσουμε να μπούμε αφού και σε 5 χιλιάδων κλειστό να παίζαμε πάλι μικρό θα ήταν.Λόγια δε χρειάζονται.Θα μιλήσουν οι καρδιές,οι δικές μας και των κοριτσιών.