Κ-άστρο . . . ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Ο Ολυμπιακός προσθέτοντας στο ενεργητικό του ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε 4-1 του Πανιωνίου στο Καραϊσκάκη και πηγαίνει στην Ουκρανία με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Μπελούτσι (31’), Ντιόγο (52) και Μήτρογλου (78’, 80’) οι σκόρερ των «ερυθρολεύκων». Άξια της μοίρας της ΑΕΚ που έμεινε στο 0-0 στην έδρα του Λεβαδειακού, έχοντας τρία δοκάρια (δύο Τζεμπούρ και ένα Ενσαλίβα), αλλά και χαμένο πέναλτι. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα Εργοτέλης-Ξάνθη 0-0, Άρης-Πανσερραϊκός 2-0 και Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0.

Image
0 341

Ο Ολυμπιακός προσθέτοντας στο ενεργητικό του ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε 4-1 του Πανιωνίου στο Καραϊσκάκη και πηγαίνει στην Ουκρανία με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Μπελούτσι (31’), Ντιόγο (52) και Μήτρογλου (78’, 80’) οι σκόρερ των «ερυθρολεύκων». Άξια της μοίρας της ΑΕΚ που έμεινε στο 0-0 στην έδρα του Λεβαδειακού, έχοντας τρία δοκάρια (δύο Τζεμπούρ και ένα Ενσαλίβα), αλλά και χαμένο πέναλτι. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα Εργοτέλης-Ξάνθη 0-0, Άρης-Πανσερραϊκός 2-0 και Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0. Καλό ποδόσφαιρο, 4-1 με Πανιώνιο και 10-0-0 στο απόρθητο Καραϊσκάκη ο ΟΣΦΠ, που προελαύνει. Τρία δοκάρια, χαμένο πέναλτι, αλλά πάλι χωρίς διπλό η AEK στο πρωτάθλημα μετά το 0-0 στην έδρα του Λεβαδειακού. Μπορεί στο Champions League ο ΠΑΟ να είναι “Ευρωπαίος”, όμως στην Ελλάδα εμφανίζεται “άρρωστος” αφού έκανε νέα μεγάλη γκέλα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και έμεινε πολύ πίσω στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Nίκη 2-0 ο Άρης τον Πανσερραϊκό. Με χρυσό σκόρερ τον νεαρό Αθανασιάδη ο ΠΑΟΚ πέρασε από τη Φυλή νικώντας με 2-1 τον Θρασύβουλο που ισοφάρισε μετά το χέρι (του Ρόκα) και το ωραίο γκολ του Άλβεζ. Το σκορ για τον “δικέφαλο” που διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, είχε ανοίξει ο Κονσεϊσάο. Στο άλλο ματς του Σαββάτου, η Λάρισα επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στο Αλκαζάρ. 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο, 29 Νοεμβρίου 2008 Θρασύβουλος-ΠΑΟΚ 1-2 Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας) Γήπεδο: Φυλής Ο ΠΑΟΚ “απέδρασε” με τρίποντο από τη Φυλή, καθώς με γκολ του Αθανασιάδη στο 93′ νίκησε 2-1 το Θρασύβουλο. Ο δικέφαλος του βορρά δίχως να πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση, λόγω και των πολλών απουσιών, ίδρωσε αλλά κατάφερε να φύγει από την Αθήνα με τη νίκη στις αποσκευές του. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 55′ με τον Κονσεϊσάο, όμως πέντε λεπτά πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα (85′) ο Άλβες ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Και ενώ όλα φαινόντουσαν πως είχαν κριθεί ο Αθανασιάδης με γκολ στις καθυστερήσεις (93′) λύτρωσε την ομάδα του χαρίζοντας τη νίκη και έστειλε τους οπαδούς του δικεφάλου στα ουράνια. Λάρισα-Ηρακλής 2-0 Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαίας) Γήπεδο: Αλκαζάρ Έπειτα από έξι αγωνιστικές, η Λάρισα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα με 2-0 του Ηρακλή στο Αλκαζάρ, χάρις στα γκολ των Ζουράφσκι (47′) και Νταμπίζα (88′). Οι βυσινί ήταν ανώτεροι σ’ όλο το ματς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον Ηρακλή και με πολύ καλή εμφάνιση πήραν άξια μια σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ήθελαν πολύ το τρίποντο και το απέδειξαν αφού με καλή κυκλοφορία, ωραίο θέαμα και αρκετές ευκαιρίες νίκησαν για δεύτερη συνεχή χρονιά εντός έδρας τον Ηρακλή. Παναθηναϊκός-Αστέρας 1-1 Διαιτητής: Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου) Γήπεδο: ΟΑΚΑ Ο Παναθηναϊκός απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος καθώς οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία, 1-1, απέναντι στον μαχητικό Αστέρα Τρίπολης. Στο παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Πετρόπουλος με άπιαστη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαστία ισοφάρισαν στο 71΄στο τελικό 1-1. . Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2008 Άρης-Πανσερραϊκός 2-0 Διαιτητής: Τσιρώνης (Αθηνών) Γήπεδο: “Κλεάνθης Βικελίδης” Ο Άρης τα βρήκε “μπαστούνια” απέναντι στον Πανσερραϊκό στο “Κ. Βικελίδης” αλλά έκαμψε την αντίσταση των φιλοξενούμενων με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, ήταν συνεχώς στην επίθεση και απειλήθηκαν ελάχιστα σε αντεπιθέσεις των παικτών του Πανσερραϊκού. Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να φύγει με την ισοπαλία, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Άρης νίκησε μετά από δύο σερί ισοπαλίες στο γήπεδο του. Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 80′ όταν ο Κόκε παρενέβη σε σουτ του Λέμπο για να ανοίξει το σκορ, ενώ ζευγάρωσαν τα τέρματά τους στις καθυστερήσεις με γκολ του Ρεγκέιρο. Εργοτέλης-Ξάνθη 0-0 Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας) Γήπεδο: Παγκρήτιο Όλα μηδέν στο Παγκρήτιο με τους Εργοτέλη και Ξάνθη να τελειώνουν το ματς χωρίς γκολ Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Δασκαλάκης, Γελαδάτης, Ογκονσότο, Ορφανός, Τζούνιορ, Κένεντι, Κουτσιανικούλης (Ρομάνο 60′), Φερνάντες, Μπούντιμιρ (Βακουφτσής 80′), Πλάσενγκερ, Φραγκουλάκης (Μάρτινς 60′). Ο Παράσχος επέλεξε τους: Γκσπούρνονγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Κιντάνα (Παππάς 75′), Γκρέζλακ (Ντοριβάλ 85′), Σουάνης (Πόι 60′), Φλίσκας, Αγκάλι, Βάλλας, Ταϊντέρ, Ζουέλα. Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0 Διαιτητής: Ντάτης (Χίου) Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λεβαδειάς Η ΑΕΚ άργησε να ξυπνήσει και όταν το έκανε δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας εκπληκτικές ευκαιρίες και δύο (!) πέναλτι στο 90ο λεπτό. Παρότι είχε πολύ καλή απόδοση στο β΄ ημίχρονο, οι παίκτες της “σημάδεψαν” τρεις φορές το δοκάρι ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έγιναν τα… απίστευτα για να συμπληρώει η Ένωση ένα μήνα χωρίς νίκη και 12 αγωνιστικές χωρίς εκτός έδρας νίκη. Οι συνεχόμενες αλλαγές στα οικογενειακά διπλά έδειχνε πως ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έψαχνε να βρει τη λύση για να βελτιωθεί η εικόνα της ΑΕΚ και την Κυριακή στην Λιβαδειά έκανε την έκπληξη. Οι αλλαγές βέβαια σε πρόσωπα και σχήματα ήταν αρκετές και δεν σταμάτησαν ούτε μετά την έναρξη του αγωνα. Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0 Διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας) Γήπεδο: Δημοτικό Με ένα ακόμα προσωπικό ρεσιτάλ του Ντιαλό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο και έφτιαξε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, ο Πανθρακικός επικράτησε του ΟΦΗ και έπιασε τον Άρη στην 5η θέση της βαθμολογίας! Ο επιθετικός του Πανθρακικού οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του από επιτυχία σε επιτυχία, τουλάχιστον στην έδρα της και δίνει στους νεοφώτιστους συνεχόμενους κρίσιμους πόντους. Ο Εμίλιο Φερέρα δεν υπολογίζει τους Μπεβάκουα, Βιντάλ και Στόικο ενώ ο Γιάννης Ματζουράκης δεν υπολογίζει τους Εντόι, Μπαρκαουάν και Ρουμπάκη. Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-1 Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου) Γήπεδο: “Γ. Καραϊσκάκης” Σ’ ένα παιχνίδι που θύμιζε φιέστα πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, επικράτησε εύκολα 4-1 του Πανιωνίου και έκανε άλλο ένα καθοριστιό βήμα για τον τίτλο, την ώρα που οι υπόλοιποι συνδιεκδικητές -πλην του ΠΑΟΚ- στραβοπάτησαν. Για άλλον έναν αγώνα στο “Καραϊσκάκη” ο Ολυμπιακός ήταν όπως τον ονειρεύονται οι φίλαθλοι του, κάτι που τραγουδούσαν συνεχώς. Θεαματικοί και ουσιαστικοί οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 10 στα 10 στο Φαληρικό γήπεδο και απέδειξαν πως είναι το μεγάλο φαβορί και φέτος για τον τίτλο. H “αρμάδα” του Ερνέστο Βαλβέρδε -που αποθεώθηκε- από το πρώτο εώς το τελευταίο λεπτό του αγώνα δεν άφησε περιθώρια στον Πανιώνιο και έφτασε σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση. Με κορυφαίο τον Φερνάντο Μπελούτσι που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα και έγινε σύνθημα στα χείλη των φίλων του Ολυμπιακού, τον Ντιόγκο να σκοράρει για 5 φορά στο πρωτάθλημα και τον Μήτρογλου να πετυχαίνει 2 τέρματα οι Πειραιώτες πρόσφεραν 90 λεπτά απόλαυσης στους φιλάθλους τους. Την αποθέωση γνώρισε ο Τάκης Λεμονής που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να κοντράρει σε κανένα σημείο του αγώνα τον Ολυμπιακό. Αναλυτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής ΣΑΒΒΑΤΟ 29/11 ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ- ΠΑΟΚ 1-2 (86′ Άλβες/56′ Κονσεϊσάο, 90+ Αθανασιάδης) ΛΑΡΙΣΑ- ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0 (47′ Ζουράφσκι, 88′ Νταμπίζας) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ- ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1 (44′ Πετρόπουλος/71′ Μπαστία) ΚΥΡΙΑΚΗ 30/11 ΑΡΗΣ- ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0 (80′ Κόκε, 90+ Ρεγκέιρο) ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ- ΞΑΝΘΗ 0-0 ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ- ΑΕΚ 0-0 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-1 (31’ Μπελούτσι, 52’ Ντιόγο, 78’, 80’ Μήτρογλου/ 87’ Γουνδουλάκης) ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ- ΟΦΗ 2-0 (47’Ντιαλό, 49′ Ενρίκεζ) Δείτε τη βαθμολογία της Σούπερ Λίγκας Η επόμενη αγωνιστική (13η): ΣΑΒΒΑΤΟ 6/12 ΟΦΗ- ΑΡΗΣ (16:45, NOVA) ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ- ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (16:45, Alpha) ΞΑΝΘΗ- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (19:00, NET) ΚΥΡΙΑΚΗ 7/12 ΗΡΑΚΛΗΣ- ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (15:00) ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΛΑΡΙΣΑ (15:00) ΠΑΟΚ- ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (16:45, NOVA) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (19:00, NET) ΑΕΚ- ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (20:00, NOVA) Image and video hosting by TinyPic