Κύπελλο UEFA, Ολυμπιακός-Νόρντζελαντ 5-0

Η χαρά του παιδιού στο Καραϊσκάκη όπου ο Ολυμπιακός πρόσφερε κατά διαστήματα θεαματικό ποδόσφαιρο απέναντι στην άτυχη Νόρντζελαντ. Τανγκό από τους Αργεντίνους, σάμπα από τον Ντιόγκο (2 γκολ) και οι πρωταθλητές πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Κυπέλλου UEFA με 5-0 και έδωσαν ραντεβού στις 7 Οκτωβρίου στη Νιόν για την κλήρωση.

Image
0 281

Η χαρά του παιδιού στο Καραϊσκάκη όπου ο Ολυμπιακός πρόσφερε κατά διαστήματα θεαματικό ποδόσφαιρο απέναντι στην άτυχη Νόρντζελαντ. Τανγκό από τους Αργεντίνους, σάμπα από τον Ντιόγκο (2 γκολ) και οι πρωταθλητές πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Κυπέλλου UEFA με 5-0 και έδωσαν ραντεβού στις 7 Οκτωβρίου στη Νιόν για την κλήρωση. Εύκολα, απλά και εντυπωσιακά ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη συμμετοχή του στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA. Οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν τη Νόρντζελαντ με 5-0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, στον επαναληπτικό αγώνα για τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 2-0 του πρώτου αγώνα στη Δανία, πήραν με χαρακτηριστική άνεση το εισιτήριο της πρόκρισης. Το εμπόδιο της άσημης ομάδας από τη Δανία αποδείχθηκε και στην πράξη εύκολο για τον νταμπλούχο Ελλάδας, ο οποίος σκόραρε όποτε ήθελε και ενθουσίασε το κοινό του ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, το βράδυ της 5ης Οκτωβρίου. Με τον Φερνάντο Μπελούτσι να κάνει… όργια και τον Ντιόγκο να εκτελεί ακατάπαυστα (δύο γκολ στο 30′ και στο 43′), οι ερυθρόλευκοι απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ είχε ανοίξει στο 11′ ο Βασίλης Τοροσίδης, ο οποίος επιτέλους βρήκε δίχτυα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα είχε την υπογραφή του Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (71′ και 79′). Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε, δοκίμασε ένα σχήμα με πολλές εκπλήξεις, ξεκουράζοντας βασικά γρανάζια της πειραϊκής μηχάνης. Ο Παρασκευάς Άντζας αγωνίστηκε ως αμυντικός μέσος (!) και ανταποκρίθηκε επαρκώς στις απαιτήσεις της θέσης, με τον Κώστα Μενδρινό να παίζει δεύτερος κεντρικός μέσος (και να τα πηγαίνει περίφημα) και τον Βασίλη Τοροσίδη δεξιά στη μεσαία γραμμή. Η εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλή στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την αναμέτρηση. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε τον Ολυμπιακό με μία άκρως πειραματική εντεκάδα, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος και σύστημα 4-5-1. Ο Νικοπολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ο Γκαλίτσιος αγωνίστηκε δεξιά στην άμυνα (ντεμπούταρε σε επίσημο αγώνα), ο Ντομί αριστερά και οι Ζεβλάκοβ, Αβραάμ Παπαδόπουλο στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Άντζας και Μενδρινός αγωνίστηκαν ως κεντρικοί μέσοι, με τον Τοροσίδη δεξιά στη μεσαία γραμμή, τον Λέτο αριστερά και τον Μπελούτσι σε ελεύθερο ρόλο στο κέντρο, πίσω από το μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο. Οι ερυθρόλευκοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 4′ έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Μπελούτσι από το ύψος της μεσαίας γραμμής με εξαιρετική μεταβίβαση πάσαρε στον Τοροσίδη, ο οποίος βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας της Νόρντζελαντ, όμως ο Χάνσεν προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι του και ο Τοροσίδης… έσπασε επιτέλους την γκίνια, σκοράροντας! Στο 11ο λεπτό, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Ντιόγκο, ο Λέτο έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα και ο “Τόρο” από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 14′, ο Μπερνιέ εκτέλεσε κόρνερ, ο Λούντμπεργκ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Νικοπολίδη, στην σπουδαιότερη ευκαιρία της Νόρντζελαντ στο πρώτο ημίχρονο, η οποία είχε παθητικό ρόλο στο γήπεδο. Ο Φερνάντο Μπελούτσι καθοδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του, αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στον Αργεντινό μπαλαδόρο, σε δύο περιπτώσεις. Στο 29′, ο Λέτο με μακρινή μπαλιά ακριβείας τροφοδότησε τον Μπελούτσι, που κατάφερε ανάμεσα από δύο αμυντικούς να κάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, όμως ο Χάνσεν έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ήταν… καταιγιστικοί και στο 30′ διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γιώργος Γκαλίτσιος, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη ριγωτή φανέλα ήταν πολύ καλός, με εκπληκτική σέντρα από τα δεξιά έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Ντιόγκο, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι “έγραψε” το 2-0 μέσα σε αποθέωση. Η πρόκριση είχε πια εξασφαλιστεί και οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε απλά ευχαριστήθηκαν το ποδόσφαιρο. Στο 32′, ο Μπελούτσι βγήκε τετ α τετ με τον Χάνσεν έκανε το δεξί δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Νόρντζελαντ έσωσε την εστία του, με τον Αργεντινό βιρτουόζο της μπάλας να στέκεται ξανά άτυχος. Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο και στο 43′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τοροσίδης τροφοδότησε τον Μπελούτσι, ο οποίος βγήκε στην πλάτη του αριστερού άκρου της άμυνας των Δανών, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Ντιόγκο με αριστερό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το 3-0. Ενθουσιώδες ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό, με τους Μπελούτσι και Ντιόγκο να δείχνουν την τεράστια κλάση τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν φυσιολογικό οι ερυθρόλευκοι να κρατήσουν δυνάμεις και να μην φορτσάρουν ιδιαίτερα. Άλλωστε, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το μυαλό όλων στο Φάληρο πήγε νωρίς στην επικείμενη αναμέτρηση πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Στο 53′, ο Πέντερσεν πέρασε τον Νικοπολίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ με αριστερό σουτ από θέση μέσα αριστερά, ενώ στο 57′, ο Αντρέας Νταλ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και η Νόρντζελαντ έμεινε για το υπόλοιπο του αγώνα με δέκα παίκτες. Στο 58′, ο Βαλβέρδε απέσυρε τον Ντιόγκο, μέσα σε αποθέωση, με τον Κοβάτσεβιτς να παίρνει τη θέση του Βραζιλιάνου σκόρερ ολκής. Στο 66′, ο… υδραυλικός Φερνάντο Μπελούτσι έδωσε τη θέση του στον Όσκαρ και πήρε επάξια το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων του Ολυμπιακού. Η επανάληψη δεν είχε ρυθμό και την παράσταση έκλεψαν οι οπαδοί της πειραϊκής ομάδας, οι οποίοι με συνεχή συνθήματα ζήτησαν από τους παίκτες νίκη επί της ΑΕΚ. Μετά το 70ο λεπτό, όμως, το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, με τον Ντάρκο Κοβάτσεβιτς να σκοράρει με αριστερό… σκαστό σουτ από το ύψος μικρής περιοχής στο 71′ (ο Λέτο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μενδρινός “τσίμπησε” την μπάλα με το κεφάλι, τροφοδοτώντας τον Σέρβο γκολτζή). Στο 72′ οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού υποδέχθηκαν με ιδιαίτερη θέρμη τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (αγωνίστηκε ως κεντρικός μέσος δίπλα στον Μενδρινό), στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση και ζήτησαν από τον αρχηγό αυτό που ξέρει καλά να κάνει στα παιχνίδια με την ΑΕΚ. Έντεκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, Ντομί και Λέτο έπαιξαν το ένα-δύο, ο Αργεντινός άσος από τα αριστερά σέντραρε παράλληλα και ο Κοβάτσεβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της… ταλαίπωρης Νόρντζελαντ (5-0). Το ματς τελείωσε με τον Μενδρινό στο 86′ να εξαπολύει κεραυνό με το δεξί, αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να κτυπάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χάνσεν και να καταλήγει άουτ. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Ντομί, Γκαλίτσιος, Ντιόγκο (58′ Κοβάτσεβιτς), Ζεβλάκοβ, Άντζας (72′ Τζόρτζεβιτς), Μενδρινός, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο, Μπελούτσι (66′ Όσκαρ), Τοροσίδης. Νόρντζελαντ (Μόρτεν Βίγκχορστ): Χάνσεν, Κιμπέμπε, Κίλντεντοφτ, Λούντμπεργκ, Κάρλσεν (68′ Κρίστενσεν), Μπερνιέ, Στορμ, Σίμον Ρίχτερ, Νταλ, Τζόναθαν Ρίχτερ (83′ Καγκάρα), Πέντερσεν (63′ Φετάι). Διαιτητής: Ιγκόρ Εγκορόβ (Ρωσία) Βοηθοί διαιτητές: Βλάντισλαβ Χοντέεβ (Ρωσία), Αντρέι Μαλορόντοβ (Ρωσία) Τέταρτος διαιτητής: Μαξίμ Λαγούσχκιν (Ρωσία) Κίτρινες κάρτες: 51′ Λέτο (Ολυμπιακός), 17′ Νταλ, 36′ Κάρλσεν, 57′ Νταλ, 59′ Σ. Ρίχτερ (Νόρντζελαντ) Κόκκινες κάρτες: 57′ Νταλ (Νόρντζελαντ, δεύτερη κίτρινη κάρτα) Εικόνες από το Ολυμπιακός-Νόρντζελαντ : Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic