Η συνηθειες δεν κοβονται…..

0 304

ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑΝ “ΑΞΙΟ” ΑΝΤΙΠΑΛΟ, Ο ΠΑΟ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (80-70) Το όνομα του είναι Δημήτρης Διαμαντίδης και θα έχει να θυμάται για πολύ καιρό (αυτός και όλος ο Παναθηναϊκός) την αποψινή βραδιά, αφού ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του 34ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, μια και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τίτλου για 12η φορά στην ιστορία της και 5η συνεχόμενη. Η μεγάλη κλάση του αρχηγού σφράγισε την αναμέτρηση αφού ήταν ο παίκτης που εκτέλεσε κυριολεκτικά στο β΄ ημίχρονο τον Ολυμπιακό και αποτέλεσε τον «καταλύτη» της νίκης του «τριφυλλιού» με 80-70. Ήταν ένα παιχνίδι συναρπαστικό για 30΄ όμως στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση και έφτασε δικαιωματικά στην νίκη αποκτώντας παράλληλα τεράστιο ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της επόμενης μεταξύ τους αναμέτρησης, την ερχόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ, για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά. «Πράσινο» ξεκίνημα Ο, τυπικά φιλοξενούμενος, Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να «πνίξει» τον αντίπαλο του με την σκληρή του άμυνα, κάτι που αποτελεί άλλωστε το «σήμα κατατεθέν» του «τριφυλλιού» και με τους παίκτες του να κυνηγάνε όλες τις φάσεις με απίστευτο πάθος, δεν άφησαν, τουλάχιστον στο ξεκίνημα τους Πειραιώτες να «πάρουν ανάσα»! Είναι χαρακτηριστικό πως τους πρώτους του πόντους ο Ολυμπιακός τους σημείωσε με 2 βολές του Μπουρούση μετά από 4΄ αγώνα, ενώ την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» σκόραραν με ευκολία τόσο μέσα από το καλάθι όσο και έξω από τα 6.25, για να προηγηθούν με 2-9 στο 5΄ και 6-15 στο 7.30′! Με την είσοδο του Παπαλουκά (και την… αποχώρηση τοπυ Πέκοβιοτς που συμπλήρωσε 2 φάουλ νωρίς) ο Ολυμπιακός βρήκε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι και μείωσε 11-15, για να κλείσει τελικά η α’ περίοδος με τον ΠΑΟ στο +3 (13-16). Οι αλλαγές του Παναγιώτη Γιαννάκη βοήθησαν τον Ολυμπιακό να συνέλθει στο επιθετικά (κυρίως οι Πρίντεζης, Πάργκο), ενώ η άμυνα του Παναθηναϊκού έχασε την συνοχή της, με αποτέλεσμα οι «γηπεδούχοι» να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο 13′ με 20-19 (με τρίποντο του Πάργκο), αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» έδειξαν να ξεπερνούν με επιτυχία αυτό το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και με πίεση στο μισό γήπεδο (που απέφερε δύο συνεχόμενα λάθη από πλευράς Πειραιωτών) απέκτησαν και πάλι τον έλεγχο στο ματς και ξέφυγαν και πάλι με 24-31 στο 17΄, για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρό προβάδισμα (30-32) και τον Ολυμπιακό να διατηρείται “ζωντανός” κυρίως λόγω της κυριαρχίας του στα επιθετικά ριμπάουντ! “Αντεπίθεση” Ολυμπιακού Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παπαλουκά, ο Ολυμπιακός επανήλθε και πάλι στο ματς ( 22΄ 35-35),μάλιστα με τρίποντο του Χαλπερίν (οι πρώτοι του πόντοι στο ματς) προηγήθηκε με 40-38 και ξέφυγε με 45-40 με γκολ-φάουλ του Πρίντεζη (25΄). Ευτυχώς πάντως για το “τριφύλλι” που υπήρχε ο Διαμαντίδης σε αυτό το διάστημα της “κόκκινης” υπεροχής και κρατούσε (μαζί με τον Περπέρογλου) «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό ο οποίος με γκολ-φάουλ του Φώτση προηγήθηκε ξανά με 51-53, για ισοφαρίσει στην εκπνοή της γ΄ περιόδου ο Γκριρ (53-53). Τα τρίποντα του «Μήτσου» Η συνέχεια αναμένονταν συγκλονιστική χωρίς όμως να είναι τελικά, με τον Παναθηναϊκό να κάνει δυναμικό «καμ-μπακ» και με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Περπέρογλου και Φώτση (που ήταν πραγματικός… «Μπάτμαν» κάτω από τις δύο ρακέτες) να ξεφεύγει με 6 (57-63), όμως οι «ερυθρόλευκοι» επανέρχονται ξανά και γρήγορα στο ματς (35΄ 64-63). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης στο σημείο αυτό αποφάσισε να πάρει πάνω του την υπόθεση νίκη και με 3/3 τρίποντα στέλνει την διαφορά στο +8 για τον Παναθηναϊκό (64-72 τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο οποίος βρήκε και πάλι την αμυντική του κυριαρχία. Λίγο αργότερα ο Σπανούλης «τρύπησε» την άμυνα του Ολυμπιακού ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 (65-76) και βάζοντας… πρόωρο φινάλε στον τελικό! Δεκάλεπτα: 13-16, 30-32(ημ), 53-53, 70-80 Διαιτητές: Βορεάδης, Ζαβλανός, Κορομηλάς. γαυρος: Παπαλουκάς 13 (1), Πελεκάνος , Πρίντεζης 9, Βούισιτς 4, Μιλόσεβιτς , Μπουρούσης 10, Χαλπερίν 3 (1), Γκριρ 11 (1), Πάργκο 7 (1), Βασιλόπουλος 8 (2), Ερτσεγκ 2, Σχορτσιανίτης 3. Παναθηναϊκός: Γιασικεβίτσιους 10 (1), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 12, Φώτσης 13(2), Χατζηβρέττας , Νίκολας 6 (2), Τσαρτσαρής , Διαμαντίδης 16 (3), Πέκοβιτς 5.